Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Senki sincs biztonságban.
Súlyos támadás érte az Ubuntut, a világ legnépszerűbb ingyenes operációs rendszerét október közepén: a rendszert fejlesztő Canonical egy orosz alkalmazottja, a Danyilo Negrilo álnéven alkotó Szemjon Ringyin gusztustalan mondatokkal bombázta szét az Ubuntu telepítőjének ukrán fordítását. A szoftvert emiatt órákon át nem lehetett letölteni; szintet lépett az Ukrajna elleni orosz kiberhadviselés.
Az orosz programozónak sikerült részben teljes zagyvaságokat, részben nyomdafestéket nem tűrő pajzánkodásokat bejuttatni az Ubuntu ukrán kiadásának telepítőjébe, melyben rögtön azzal köszöntötte ukrán felhasználóit:
Üdvözöljük Önöket az igazán nagy b*zik operációs rendszerében”.
A „ZFS fájlrendszer használatát” például „az ózsidó nyelv kísérleti titkosításaként” fordította Ringyin. A rendszer mellé csak a legszükségesebb programokat telepítő minimuminstallációt „klasszikus meleg szexnek” nevezte el, leírását pedig így fordította: „Csak a legfontosabbak, körülmetélt nemi szervek és zsidó pornográfia.” A teljes telepítést ezzel szemben „teljes szifiliszfertőzésnek” keresztelte, leírásként pedig azt adta meg: „Online videógyűjtemény palesztin gyerekek kivégzéséről.” . Amennyiben az ukrán felhasználó helytelenül adta meg a partíció csatolási pontját, a Ringyin által fordított ukrán telepítő azt jelezte neki: „b*sszad meg magad a csatolási pontoddal együtt”.
Számos antiszemita kiszólást is elhelyezett a rendszerben – például úgy kérdezte meg felhasználókat arról, hogy kívánják-e megosztani földrajzi helyüket a gépükre telepített alkalmazásokkal, hogy
Megadja tartózkodási helyét a ravasz zsidóknak?”
Ringyin feltehetőleg az ukránok orosz propagandában folyamatosan vélelmezett nácizmusára kívánt utalni az Ubuntu-fordítás szétbombázásával. Ugyanakkor ezen a harctéren az ukránok gyorsan visszavették az irányítást – Ringyint azonnal kirúgták a Canonicaltől, az Ubuntu pedig kijavított ukrán fordítással immáron újból elérhető, s most már valószínűleg jobban ügyelnek az eddig csekély figyelmet kapó ukrán fordításra.
Nyitókép: Ubuntu operációs rendszer asztala/Képernyőkép